COMPLEX TREATMENT

COMPLEX TREATMENT

106
FIT & SLIM

FIT & SLIM

120
WEEKEND STAY

WEEKEND STAY

77
Hotel Accommodation with breakfast

Hotel Accommodation with breakfast

84

Kontrolní den ministryně Aleny Schillerové v Hotelu Thermal

Dnes 7. února 2020 navštívila ministryně financí Alena Schillerová lázeňský hotel Thermal v Karlových Varech. Hlavním důvodem byla probíhající rozsáhlá rekonstrukce technologií a pokojů hotelu Thermal. Paní ministryně se zajímala také o projekt snížení energetické náročnosti provozu hotelu, investiční plán a také se projednávalo téma modernizace bazénu.

Dnes v dopoledních hodinách do hotelu Thermal zavítala ministryně financí Alena Schillerová. Ikonický hotel Karlových Varů prochází modernizací a je ve vlastnictví ČR. Na programu kromě průběhu samotné stavby byly také další připravované etapy jako je modernizace bazénu, výměna skel a ošetření fasády na hotelové věži či energetické úspory. 

Hotel Thermal je v provozu od roku 1977, částečnými úpravami prošel v 90. letech. Před čtyřmi lety byl vybudován balneo provoz a došlo i na modernizaci restaurace a kuchyně. Hotel byl postaven pro potřeby filmového festivalu a slouží mu pro zázemí již od svého otevření. Během mezinárodního filmového svátku je dějištěm hlavních společenských akcí. Ve 273 pokojích a suite je více než 500 lůžek, do velkého sálu se vejde 1200 lidí a dalších 250 osob pojme malý sál i kongresový sál.

Hlavním cílem stávající rekonstrukce je zásadní snížení energetické náročnosti objektu, všechny pokoje získají klimatizaci, zvýší se požární bezpečnost a technologie i použité materiály a vybavení pokojů budou reflektovat současné potřeby hotelových hostů.
K modernizaci interiéru i exteriéru hotel přistupuje s respektem k brutalistní architektuře tvůrců. Snahou je i ve spolupráci s památkovým ústavem zachovat unikátní vzhled hotelu, který patří k nejzajímavějším architektonickým památkám druhé poloviny 20. století. “Přestože se jedná o zásadní modernizaci, vycházíme z materiálových řešení původních autorů a v pokojích použijeme mimo jiné repasovaná původní křesílka.”, doplňuje Vladimír Novák, generální ředitel hotelu Thermal.

Hotel byl v 70. letech projektován manžely Machoninovými, kteří projevují dlouhodobý zájem o zapojení do modernizace hotelu. Jejich ateliér také neúspěšně podal nabídku do veřejného výběrového řízení na zpracování projektové dokumentace modernizace hotelu v roce 2018. Vítězný projektant a spolupracující architekti však využívají původní dokumentaci i zpracovaný stavebně historický průzkum z roku 2014, na kterém se původní projektanti podíleli.

Probíhající modernizace se netýká nejzachovalejších interiérů jako je vinárna a konferenční sály, přestože se v médiích objevují protichůdné informace. Je pravdou, že v roce 2016 byla zpracována studie od atelieru ALFA (Věra Machoninová a Pavla Kordovská) na interiérové řešení Casina v prostorách vinárny/klubu. Současné vedení hotelu s prostorem počítá pro další provoz vinárny/klubu v původní podobě a hledá vhodnější prostory pro Casino. Festivalové sály v těchto dnech dostávají nové plíce, neboť po 40ti letech provozu budou mít novou klimatizaci.

Ředitel hotelu Vladimír Novák se s vnuky arch. Machonivých pouze krátce setkal v říjnu loňského roku. Plánovaná realizace repliky původních pokojů ve stylu brutalismu není součástí probíhajících prací a zařadíme ji do další etapy modernizace. Proto dosud nebyla s Machoninovými konzultována možnost zapojení a veřejné prostory, na jejichž obnovu kladou velký důraz, jsou na počátku projektových prací.
Koncem ledna proběhla krátká telefonická komunikace ohledně průběhu modernizace mezi arch. Smětákem (člen iniciativy Respekt madam a spoluautor architektonicko- technického průzkumu hotelu Thermal) a arch. Mackovičem (spolupracující konzultant hotelu). V této souvislosti navrhl ředitel hotelu společnou schůzku nad aktuálním projektem hotelových pokojů, která se neuskutečnila a dotazy byly zodpovězeny pouze telefonicky.

Současně probíhá příprava projektové dokumentace na modernizaci bazénu pod vedením arch. M. Ranného. Studii budoucího uspořádání a vzhledu bazénové části dostala k dispozici prostřednictvím právního zástupce i arch. V. Machoninová. 

Nejdůležitější pro hotel Thermal jsou jeho hosté a ti první se vrátí již 15. března, kdy se ubytují na prvních částečně modernizovaných pokojích. Následně se postupně budou dokončovat zbylá patra hotelu. Všechny hotelové pokoje přivítají v plné kráse hosty 55. KVIFF, který bude zahájen 3. července 2020 ve velkém sále hotelu Thermal.

 

Vladimír Novák
ředitel hotelu Thermal